زیست‌بوم فناوری اطلاعات کشور، نیازمند نیروی ماهر است

آموزش نیروی ماهر در زیست‌بوم فناوری اطلاعات کشور با همکاری دستگاه‌های متولی یک نیاز جدی است.

آموزش نیروی ماهر در زیست‌بوم فناوری اطلاعات کشور با همکاری دستگاه‌های متولی یک نیاز جدی است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر مشکات اسدی، مشاور زنان و توانمندسازی اجتماعی معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با حضور در برنامه طلوع شبکه چهار سیمای جمهوری اسلامی ایران از اقدامات این سازمان در خصوص چگونگی ساز و کار آموزش نیروی ماهر در زیست‌بوم فناوری اطلاعات کشور خبر داد.

مشاور زنان سازمان فناوری اطلاعات با تبیین این که آموزش با دو رویکرد مهارت محور و استفاده از IT  و ICT به عنوان ابزاری برای آموزش مورد توجه قرار گرفته است، افزود، یکی از مهم‌ترین مساله‌هایی که شرکت‌ها و استارت‌اپ‌ها در زیست بوم فناوری اطلاعات کشور با آن مواجه هستند، کمبود نیروی ماهر است که البته ریشه این موضوع را می‌بایست در نهادهای متولی آموزش که طی آن، افراد و گروه‌های مختلف آموزش می‌بینند، جست و جو کرد. پس از انجام فرآیند آموزش، لزوما آنچه که افراد آموزش می‌بینند در بازار کار مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و یا به عبارتی بازار کار موجود احساس نمی‌کند که به این‌ آموزش‌ها نیازمند است.  در همین راستا، اقدام به طراحی و برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف برای گروه‌های سنی مختلف و به ویژه سنین پایین‌تر نمودیم. چون آموزش هر چه از سنین پایین‌تر انجام شود، پایدارتر و تاثیرگذارتر است. در فاز نخست، همکاری خوبی با وزارت آموزش و پرورش داشتیم. محتوای اصلی این دوره‌ها شامل کارآفرینی بر بستر فناوری اطلاعات و برنامه‌نویسی مقدماتی و پیشرفته بود. از دیگر اقدامات انجام شده، اخذ گواهی‌نامه سطح‌بندی شده رسمی برای افراد بود که دارای قابلیت ترجمه نیز هست که برای امکان اعطای گواهینامه‌های بین‌المللی به استانداردسازی سرفصل‌ها پرداختیم.

وی هم‌چنین در ادامه گفت، در طول دو سال گذشته به آموزش حدود سه هزار دانش‌آموز در مناطق محروم پرداختیم که در میان آمار 15 میلیون دانش‌آموزان رقمی به شمار نمی‌رفت. بنابراین به منظور مقیاس‌پذیری این مهم به سمت تربیت مربی حرکت کردیم. بدین مفهوم که دریافتیم چنانچه بتوانیم به سمت تربیت مربی‌هایی گام برداریم که به طور استاندارد آموزش دیده باشند و با استانداردهای حوزه فناوری اطلاعات نیز آشنا باشند و نحوه آموزش آنها به گونه‌ای باشد که بتوانند نیروی کار ماهر تربیت کنند، بنابراین می‌توانیم در سال‌های آینده به آموزش تعداد بیشتری از افراد اقدام نماییم.  در نهایت این که فعالیت‌های ما در حوزه آموزش، منجر به شکل‌گیری مرکز نوآوری کودک و نوجوان و مدرسه دایمی فناوری اطلاعات شد که در بحث برنامه‌نویسی بسیار موفق عمل کرده است.

دکتر اسدی در خاتمه از همکاری سازمان فناوری اطلاعات ایران با سازمان فنی و حرفه‌ای در خصوص برگزاری مسابقات مهارت ملی خبر داد و از حضور ایران در 40 رشته این مسابقات یاد کرد که از میان این رشته‌ها، شش رشته متعلق به حوزه ICT است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram

نوشته های مرتبط

نوآوری اجتماعی در
خدمت مسئولیت اجتماعی

تهران – خیابان شریعتی – نرسیده به پل سید خندان – ورودی ۲۲ – ساختمان مرکزی
۹۸۲۱-۸۸۱۱۵۸۰۰+   ۹۸۲۱-۸۸۱۱۵۸۰۰+
noafarincsr@ito.gov.ir

سازمان فناوری اطلاعات ایران